Multimedia ( Görüntülü )
Multimedia ( Sesli )
Anket
Radyomuzda En Fazla Ne Olmasını İstersiniz.?..
Sohbet
İlahi
Ezgi
Yayıncı (dj)
 
Çocuk Eğitiminde ki Yanlışlar
 
 
Ne yazık ki toplumumuzda, çocukları disipline etmek için bazı çok yanlış yöntemler uygulanmaktadır.


1- Korkutmak: Ebeveyn çocuğu sözde disipline etmek için genelde korkutma yöntemine başvurmaktadır. Korkutmalar bazen tehdit hâline bile gelmektedir. Anne baba bazen, küçük çocuklarını evden gitmekle korkutmak için, “Annesiz kalırsın, üvey anne ellerinden büyürsün, o zaman anlarsın değerimi!” diyerek tehdit etmektedir. Bu tehdidiyle çocuğu yıldıran anne baba, çocuğunu sürekli tedirgin etme pahasına, ancak kısa bir süre için uslandırabilir.

 

2- Küsmek: Diğer bir yöntem de çocuğa küserek onu yola getirmektir. “Ben senin baban olmayacağım.”, “Ben senin annen değilim, kendine başka anne bul” sözlerinden çocuk çok kötü etkilenir ve korkar, güveni sarsılır. Böyle sözler, çocuk için çok ağır bir cezadır. Çocuk anneyi babayı kızdırdığında, ona soğuk davranılması normaldir. Az konuşması, sorularına kısa cevaplar vermesi veya vermemesi sakıncalı olmayabilir. Ancak, günlerce sürdürülen küslük ise olgun bir davranış değildir.

 

3- Beddua etmek: Nasıl çocuk eğiteceklerini bilmeyen anne –babaların yanlışlarından birisi de bağırarak beddua etmektir.“Allah’ından bul! Sen de çocuklarından çekesin!” gibi sözlerle çocuk yetiştirilmez. Bir süre sonra çocuklar, anne babanın beddualarını ezberler ve kulak arkasına atarlar. Ancak, Allah’la korkutmak bazen kalıcı tedirginliklere sebep olabilir. “Cehennemde yanarsın, çarpılırsın” gibi sözler, küçükleri ürkütür, korkmakla kalmaz, Allah’ı acımasız bir varlık olarak tanırlar.

 

4- Kendini güçsüz göstermek: “Beni çok üzüyorsun, canımdan bezdirdin, bıktırdın” şeklindeki yakınmalar; “Beni birazcık seviyorsan acı bana!” gibi acındırma yolları; “Yataklara düşeceğim!” diye süren yalvarmalar, ancak anne babanın güçsüzlüğünü ortaya koyar. Bu yolla çocuk, tedirgin olur ama uslanmaz. Bir süre sonra çocuk bunlara alışır ve böylece anne babanın otoritesi kaybolur.

 

5- Tehdit etmek: Tehditlerin çocuk üzerindeki psikolojik etkisi kötüdür. Çocuğunuza hiçbir zaman, şunu şunu yaparsa sonucunun kötü olacağını söyleyerek gözünü korkutmayın, tehditler gelecekteki olaylarla ilgilidir, oysa çocuk, içinde bulunduğu anı yaşar. Bu nedenle, çocuğun gelecekte yapacaklarıyla ilgili tehditler, onun davranışlarını düzeltmeye yaramaz. Tehdit, çocuğun kişilik kavramını, kendine güvenini zayıflatır. “Bir daha böyle yaparsan, bak neler olacak” veya “Bir daha kardeşine vurursan, seni döverim.” gibisinden tehditler, çocuğun endişelenip, tedirgin olmasına yol açar. Bu şekilde, çocuğa korkmayı ve bizden nefret etmeyi aşılamış oluruz.

 

Bu yazi 2631 defa okunmustur...

KATEGORİDEKİ DİĞERLERİ

- 13:48       Doğacak çocuğun ahlaklı olması için okunacak dualar

- 15:05       Çocuklara İffetli Olmayı Öğretelim

- 15:02       Çocuklarda Küfürün Önlenmesi

09-01-2015 - 15:01       TV Çocukları Nasıl Etkiliyor

- 15:00       Çocuk Nasıl Öğrenir?

09-01-2015 - 14:59       Çocuğuma Allah'ı c.c Nasıl Anlatabilirim?

09-01-2015 - 14:58       Hz. Fatıma'nın (r.a.) Çocuk Eğitim Yöntemleri

- 14:55       Torunlar ve Büyükanneler

- 14:54       Çocuklara Dini Eğitim Metodları

- 14:50       Çocuk Eğitiminde ki Yanlışlar

- 14:38       Saldırgan Çocuk İstemiyorsanız...

- 14:36       Çocuk ve Tevazu

09-01-2015 - 14:29       Geç Konuşan Çocuklar

- 14:27       İkiz Kardeş Yetiştirmek

- 14:24       Kuran'ın Çizdiği Aile Modeli

- 14:22       Çocuğuma Söz Dinletemiyorum Ne Yapmalıyım?

09-01-2015 - 14:17       Bebek

09-01-2015 - 14:04       Çocukta Korkular

- 13:58       Anne Babaya Saygı

Arama
Üye Giriş / Kayıt
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Kayıt Ol Şifremi Unuttum
YAZILAR
Hava Durumu
NIGDE
İstatistikler
Tekil (Bugün 136
Toplam 8047992
En Fazla 26932
Ortalama 2165
Üye Sayısı 18819
Bugün Üye Olan 0

islami sohbet | Dini Sohbetler | Canli ilahi Radyonuz | Radyo islam |

24 Saat Canli ilahi Radyo Ğ­slam Tьm Haklarэ Saklэdэr Tasarэm & Yazэlэm : Network : Bu site Bir Gurbetci Organizasyon Kurulusudur.